Працівниці Хмельницької атомної електростанції стали першими героїнями семінар-форуму «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці» та поклали початок втіленню системи заходів WiN Ukraine та ДП «НАЕК «Енергоатом», що охоплює усі атомні станції України.
«Місією нашої організації є популяризація атомної енергетики для її сталого розвитку, ролі жінки у цих процесах та розкриттю її професійного потенціалу. Ми раді бачити ставлення компанії Енергоатом до своїх працівниць і разом надати старт масштабному проекту з підтримки жінок атомної галузі України», – наголошує Президентка WiN Ukraine Маргарита Раєць.
Партнером заходів виступає Шведський орган з радіаційної безпеки (Swedish Radiation Safety Authority). Його представниця – проектний менеджер підрозділу Міжнародної політики та співпраці Беата Мах – висловила сподівання, що «співпраця із Енергоатомом допоможе підвищити усвідомлення питання гендерної рівності та сприятиме професійному розвитку жінок в атомній енергетиці».
Учасницями першого семінар-форуму стали понад 50 представниць майже усіх підрозділів Хмельницької АЕС, для яких була розроблена насичена програма з просвітницької, мотиваційної та інтерактивної частин від провідних українських та міжнародних профільних спікерів. Директор відділу людських ресурсів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), у минулому співробітник ООН (UNICEF, ESCAP, UNOPS) та Міжнародного фонду сільгоспрозвитку (IFAD) Пітер Фробель та спеціаліст Департаменту ядерної енергетики МАГАТЕ, у минулому заступник голови Держатомрегулювання України Тетяна Кілочицька підтримали учасниць заходу і презентували – політику Агентства із дотримання гендерного паритету.
«Майданчик Хмельницької АЕС завжди готовий першим приймати і підтримувати подібні ініціативи», – акцентував Генеральний директор станції Андрій Козюра. – В колективі працює 1720 жінок, це третина колективу – 33%. 90 керівних посад займають жінки, а це 12 %. Хочу побажати плідної роботи, нехай та корисна інформація, яку отримаєте, допоможе Вам розвиватися і реалізовуватися у професійному напрямку. Я хотів би, щоб даний семінар мав продовження. Ми відкриті до співпраці».
За словами начальниці відділу роботи з громадськістю департаменту комунікацій НАЕК «Енергоатом» Ренати Яресько, попередньо у компанії було проведено анонімне опитування серед учасниць семінар-форуму і, на жаль, результати показали, що у своїй роботі ці жінки зіштовхуються з гендерними бар’єрами та стереотипами. Проте, питання гендеру – це не лише про рівні права і можливості чоловіків та жінок, це – про цінності, на яких базується престижність професій в атомній енергетиці.
«Вже сьогодні ми маємо критичну ситуацію з кадровим резервом, адже покоління Z надає перевагу тим компаніям і тим сферам діяльності, де є ці цінності, і хто слідує світовим тенденціям. Отже, ми маємо вже сьогодні змінюватись і демонструвати підростаючому поколінню, що наша Компанія -саме така. ВП ХАЕС стала першим майданчиком, який приймає нас сьогодні із семінар-форумом. Ми всі знаємо, що у станції амбітні плани – добудова енергоблоків Х3, Х4. І питання кадрового забезпечення вже постає сьогодні, тому жінки Хмельницької АЕС мають можливість проявити себе і своїми цінностями продемонструвати підростаючому поколінню, що атомна енергетика не має жодних стереотипів», – підкреслила вона.
Директорка з регіонального розвитку та співробітництва WIN Ukraine Наталія Клос, яка є керівником проекту зі сторони громадської організації, провела опитування та інтерактивну лекцію щодо розкриття поняття «гендер» і його проявів у сучасному світі. Вона звернула увагу, що перший позитивний відгук на заклик щодо професійного розвитку від жінок дирекції НАЕК Енергоатом було отримано навесні цього року, і відмітила успіхи компанії у розвінчуванні стереотипів, що атомна сфера є тільки чоловічою. Окрім того, підкреслила щиру зацікавленість серед працівниць та підтримку керівництва Хмельницької атомної електростанції.
Про погляд зсередини та ззовні на жінку в енергетичному секторі розповіла експертка WiN Ukraine Катерина Павлова – жінка-енергетик, колишня т.в.о. голови Державного агентства з управління зоною відчуження. Під час виступу вона гучно мотивувала учасниць, наводивши багато прикладів із власного професійного життя, боротьби жінок у світі за свої права.
Практична частина від бізнес-коуча Олени Юзькової «підзарядила» учасниць на особистісні та професійні звершення. Протягом декількох годин атомниці працювали у великих і малих групах. Навчалися оцінювали власні досягнення, розрізняти різні типи поведінки, підвищувати власну самооцінку. «Скутість, яка відчувалася напочатку, поступово відходила, поступаючись місцем впевненості у своїх силах для досягнення нових професійних та особистих цілей» – саме так описали атмосферу зали спостерігачі прес-служби Хмельницької АЕС.
Протягом усього заходу жінок підтримували керівництво ЦК Атомпрофспілки й місцевих профспілок, відділу зв’язків з громадськістю та амбасадори.