12 березня Королівський інститут об’єднаних служб Великобританії у партнерстві з урядом Канади провів семінар у Відні для обговорення ядерної безпеки та безпеки після окупації на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) в Україні. Серед учасників була українська делегація частиною якої стали представниці WiN Ukraine: президентка WiN Ukraine – Маргарита Раєць, директор з розвитку, комунікацій та PR WiN Ukraine – Рената Яресько, а також працівниця Запорізької АЕС, профспілкова активістка та учасниця WiN Ukraine Club – Альона Прокопенко.
У центрі уваги обговорення було визначення ймовірних ризиків для ЗАЕС у разі майбутнього виведення або відступу Росії з об’єкта, підходи до управління цими ризиками та те, яку підтримку з цього приводу Україна може надати міжнародне співтовариство.
Відкриваючи панельну дискусію на тему “Людський фактор і гендерні аспекти безпеки та охорони ЗАЕС” Маргарита Раєць ще раз нагадала всім присутнім, що війна росії проти України не тільки ставить під загрозу наше суспільство, але й становить глобальну загрозу через використання риторики ядерного тероризму. “Обговорення цієї теми не просто на часі, воно надважливе зараз, оскільки ми орієнтуємося на складний і часто недооцінений людський вимір ядерної безпеки та безпеки в зонах конфлікту. Окупація ЗАЕС російськими військами виявила неймовірні ризики, з якими зіштовхнувся й надалі зіштовхується персонал, підкреслюючи не лише прямі загрози фізичній безпеці, але й нюансований, гендерний вплив цієї окупації. Жінки, які є невід’ємною частиною робочої сили ЗАЕС, зіткнулися зі складними викликами у цей період, включаючи психологічний тиск і, в деяких випадках, катування. Незважаючи на ці жахливі умови, вони продемонстрували надзвичайну стійкість, дотримуючись важливих протоколів безпеки для забезпечення безпеки об’єкта, України та, власне, світової спільноти. Війна та конфлікти не лише посилили існуючу нерівність, а й створили нові вразливі місця, створивши виняткову небезпеку для жінок і в зонах конфлікту”, – зазначила президентка WiN Ukraine.
“Я приїхала сюди, як живий свідок подій, але не як жертва. Моє прагнення донести до вас представників світової спільноти та спеціалістів з питань ядерної безпеки, військових наук, готовності та реагування на надзвичайні ситуації в хімічних, біологічних, радіологічних і ядерних ситуаціях інформацію про реальні факти злочинів окупантів і тих працівників ЗАЕС, які перебувають у російському полоні, а саме головне, що за кожним ім’ям найцінніше – людське життя”, – звернулась до всіх присутніх Альона Прокопенко.
Нагадаємо, що Рада керуючих МАГАТЕ 7 березня більшістю голосів підтримала розроблений Україною проект резолюції щодо ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні. Документ, зокрема, закликає росію до термінового виведення всього несанкціонованого персоналу, включно з військовими, із Запорізької атомної електростанції та до негайного повернення АЕС під повний контроль компетентних органів України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України. Це необхідно для забезпечення гарантій безпеки та недопущення екологічної катастрофи світового масштабу. https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/247300.html