image_6487327

WiN Ukraine взяли участь у Конференції сторін щодо поправок до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу

З 28 березня по 1 квітня 2022 року на запрошення Всесвітнього інституту ядерної безпеки (WINS) WiN Ukraine взяли участь у Конференції сторін щодо поправок до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу (тут і далі – КФЗЯМ), яка відбулася у м. Відень, Австрія.

КФЗЯМ та поправки до неї є єдиним юридично обов’язковим міжнародним документом щодо фізичного захисту ядерного матеріалу та ядерних установок. Сама конвенція та поправки до неї є обов’язковими для держав-учасниць КФЗЯМ і держав-учасниць, які ратифікували Поправку. Як правило, ці документи є основою для правової та нормативної бази, систем і заходів керівних принципів, а також для ядерної безпеки на національних рівнях.

Цього року в заявах більшості держав-членів МАГАТЕ висвітлено безпрецедентні та неправомірні військові дії російської федерації проти України, що безумовно не підпадає під дію Конвенції – оскільки ні Конвенція, ні рекомендації МАГАТЕ не передбачають заходи щодо забезпечення фізичного захисту ядерного матеріалу в умовах повномасштабної війни, про що також було зазначено в онлайн-виступі Державної інспекції ядерного регулювання України.

Як вже повідомлялося раніше, на пленарному засіданні виступив виконавчий директор WINS пан Ларс ван Дассен. Детальніше за покликанням: https://win-ukraine.org.ua/threat-and-threat-perceptions-in-a-new-nuclear-security-paradigm-lars-van-dassen/.

Під час конференції на стенді WINS було продемонстровано поточні та майбутні проєкти та програми з відповідними брошурами, нещодавній річний звіт, а також представлено новостворений ролл-ап під назвою «WiN Ukraine Lives On in WINS».

31 березня WINS організував паралельний захід під назвою «Посилення ролі промисловості у виконанні зобов’язань за КФЗЯМ та Поправки до неї». Під час цього заходу WINS представив огляд поточного рівня залучення атомної промисловості в міжнародних форумах з питань ядерної безпеки, як в цій галузі здійснюється обмін інформацією щодо проблем імплементації і як перейти до дієвих рекомендацій з практичними прикладами того, як атомна промисловість сприяє посиленню ядерної безпеки на всіх рівнях. Захід підготували Томаш Бєда (менеджер проєкту) та Аніда Челікович (менеджер з питань членства та підтримки проєктів).

WINS та WiN Ukraine також взяли участь у паралельному заході, організованому Аргентиною, під назвою «Лідерство в ядерній безпеці: жінки підтримують КФЗЯМ та Поправку до неї». Під час цього заходу, Ронда Еванс, керівник з розробки програм, надала аудиторії більше інформації про гендерну програму WINS.

З огляду на війну, що триває, WiN Ukraine високо цінує роботу, яка здійснюється в дипломатичній сфері в контексті відстоювання української позиції Постійним представництвом України при міжнародних організаціях у Відні (Україна також є стороною КФЗЯМ та Поправки до неї). У зв’язку з цим ми особливо відзначаємо важливу місію, яку виконував радник постійного представника при ООН (Відень), МАГАТЕ та ОДВЗЯВ Олег Вербовий.

Заступник постійного представника Наталія Костенко у своїй блискучій промові в день закриття конференції мужньо протистояла нападкам російської делегації, вказуючи на беззаперечні факти порушення російською федерацією міжнародного права, її брехню та фабрикування реальних військових дії та актів ядерного тероризму, які не можуть бути проігноровані так званим міжнародним ядерним співтовариством.

В заключний день Конференції також виступив з промовою Генеральний директор МАГАТЕ, в якій торкнувся, зокрема, підсумків його останніх візитів до України та росії.

WiN Ukraine висловлює вдячність WINS за можливість бути запрошеними до МАГАТЕ та за можливість зустрітися з численними зацікавленими сторонами з метою обміну належною інформацією про російську агресію проти України та акти ядерного тероризму, вчинені російськими військами.

Разом WINS і WiN Ukraine з нетерпінням сподіваються на співпрацю задля досягнення спільної мети – посилення глобального режиму ядерної безпеки.

Share this post