photo_2021-10-22_15-12-49

«Найтепліша» АЕС України стала фінальним майданчиком масштабної програми з професійного розвитку жінок в атомній енергетиці

Теплі обійми для проведення семінару-форуму «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці» розкрила Южно-Українська атомна електростанція (ЮАЕС). Вона стала завершальною ланкою просвітницько-мотиваційної програми, яка охопила майданчики усіх українських АЕС. Організатори заходів — Women in Nuclear (WIN) Ukraine та ДП «НАЕК «Енергоатом» і Професійна спілка працівників атомної енергетики та промисловості України – підвели перші підсумки, а також сформували подальші плани з підтримки та розвитку атомниць.

Партнером заходів виступає Шведський орган з радіаційної безпеки (Swedish Radiation Safety Authority). Його представниця – проектний менеджер підрозділу Міжнародної політики та співпраці Беата Мах, є однією з найкращих прикладів, як можна водночас бути кандидатом наук з ядерної фізики та матір’ю трьох дітей та молодою бабусею. У своєму зверненні до атомниць вона зробила наголос, що її організація з радістю підтримує WIN Ukraine у їх діяльності з привернення уваги до роботи жінок в ядерній сфері, а також зусилля Енергоатому в мотивації та просування жінок в професійному розвитку та створення сімейної дружньої політики.

«Сподіваємося, що цей проект стимулюватиме жінок об’єднуватися професійно та діяти, як ментори для молодих жінок і дівчат. Для встановлення балансу між професійним та особистим життям, створення політики попередження гендерної дискримінації, жінкам також необхідна всебічна підтримка чоловіків, і розуміння, що жінка та чоловік доповнюють один одного, а не конкурують. Сподіваюсь, що сьогоднішні заходи стануть першими кроками для значних змін в Україні», – зазначила пані Беата.

Серед почесних спікерів форуму – експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Директор Департаменту людських ресурсів МАГАТЕ Пітер Фробель та голова підрозділу виведення з експлуатації та відновлення навколишнього середовища Департаменту ядерної енергетики МАГАТЕ Олена Миколайчук презентували політику МАГАТЕ із дотримання гендерного паритету Агентства. Вони зробили наголос на професійному розвитку жінок атомної галузі через програми підтримки, на прикладі реалізації програми стипендій МАГАТЕ імені Марії Складовської-Кюрі, та розповіли про перших стипендіаток, серед яких є і студентка з України, а також продемонстрували активну динаміку залученості жінок у гендерних заходах за останні 5 років.

Учасницями семінару-форуму стали 22 представниці з різних підрозділів Южно-Української АЕС, які прагнуть професійного зростання.

Заступник генерального директора  ВП «ЮУАЕС» з персоналу В’ячеслав Губа, акцентував, що за останні  30 років здійснено колосальний прорив у забезпеченні рівних прав жінок і чоловіків.  Це закріплено на законодавчому рівні і, відповідно, у документах компанії.  «Сьогодні 30 % працівників нашого відокремленого підрозділу – жінки. Ми робимо все можливе, щоб вони мали рівні можливості для професійного розвитку. Сподіваюсь, що цей форум та інші подібні заходи стануть ще одним кроком до практичної реалізації задекларованої гендерної рівності», – зазначив він.

Директорка з міжнародного співробітництва та регіонального розвитку WIN Ukraine і керівниця проекту з боку громадської організації Наталія Клос провела опитування за допомогою ментіментру, який показав відношення поточної аудиторії до поняття «гендер», а також розкрила це поняття і його прояви у сучасному світі.

«За результатами проведених заходів на чотирьох станціях, загальна кількість учасниць та учасників склала близько 200 осіб, переважна більшість з яких  розуміє поняття «гендер» як «рівність». Водночас аудиторія вважає, що сьогодні гендерному руху приділяється ще не достатньо уваги. Проте, ми бачимо позитивну динаміку Енергоатому на рівні головного офісу та атомних електростанцій, і вже скоро, сподіваємось, цій потужній великій  організації, разом з Атомпрофспілкою,  вдасться отримати позитивні плоди у забезпеченні рівними умовами праці усіх своїх співробітників», – акцентує Наталія.  

Яскравою спікеркою заходу стала жінка-енергетик, експертка WiN Ukraine, начальниця міжнародного відділу та зв’язків з громадськістю Державного агентства України з управління зоною відчуження – Катерина Павлова. Вона поділилася прикладами світової практики боротьби жінок за свої права,  історіями із власного професійного розвитку та результатами власного дослідження серед чоловіків, яке показало найбільшу асоціацію жінки з безпекою. За її словами, зростання представленості жінок в ядерній галузі надає приклад новому поколінню та ламає застарілі стереотипи щодо її позиціонування та розвитку.  

«Від сьогодні жінка постає гідним відповідальним експертом атомної сфери, яка ще вчора вважалася суто чоловічою. Іншими словами, більше жінок – більше майбутнього, більше безпеки!», – підкреслює Катерина.

Про особливості лідерства в сучасному світі та роль жінок у розвитку цього феномену розповіла бізнес-коуч Олена Юзькова, яка провела для учасниць велику практичну та інтерактивну частину з розкриття професійних, креативних та бізнес здібностей. Вона наголосила, що лідерству не можливо навчити – воно з’являється через дії. Саме тому формат заходу було направлено на спробу нових дії, які не робилися раніше.

Начальниця відділу роботи з громадськістю департаменту з комунікацій НАЕК «Енергоатом» Рената Яресько розповіла, що проект з самореалізації жінок у атомній енергетиці завершено, проте робота Компанії у цьому напрямку триватиме надалі, оскільки вони продовжують стикатися з новими викликами під час кар’єрного зростання.

«Майданчик Южно-Української АЕС – останній у нашому проекті «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці». І ми, організатори, задоволені результатами, адже вже сьогодні на трьох майданчиках діють робочі групи з дотримання гендерних принципів та запобігання гендерної дискримінації, які сформувалися після проведення семінар-форумів. Хоча Компанія докладає багато зусиль задля дотримання принципів Гендерної політики, часом виникають неочевидні питання, що потребують розв’язання. І чудово, що за допомогою такого проекту ми можемо їх ідентифікувати та вирішити. Надалі Енергоатом разом с Атомпрофспілкою планує внести зміни до колективного договору – виокремивши розділ «Гендерна політика», – сказала пані Яресько.

Представники Атомпрофспілки Павло Прудніков та Павло Олещук підкреслили важливість проведених заходів, що стали потужним інструментом для отримання зворотнього зв’язку від жінок, прагнучих до професійного зростання та рівних прав з чоловіками. Це допоможе підвисити ефективність взаємодії з керуючою компанією. 

За словами Президентки WIN Ukraine Маргарити Раєць, спільний проект  з компанією Енергоатом виправдав першочергові сподівання команди: допоміг виявити важливі питання, які турбують атомниць і які в найближчому майбутньому будуть сформовані в єдиний документ для використання в подальшій діяльності громадської організації. Вона також закликала усіх працівниць АЕС до участі у церемонії нагородження жінок-професіоналок ядерної галузі «WiN Award-2021», який відбудеться цієї осені наприкінці листопада.

Детальний фотозвіт з семінару-форуму дивіться за покликаннями:

https://fex.net/ru/s/vxcb0kb

https://fex.net/ru/s/domyyo9

Share this post