2m

Відбувся форум «Жінки в фізичній ядерній безпеці»

16 жовтня 2019 року в НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (далі – КПІ) відбувся форум «Жінки в фізичній ядерній безпеці» (далі – Форум), який проводиться спільно Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Шведським органом з радіаційної безпеки та КПІ покликаний на підтримку освіти з фізичної ядерної безпеки і сприяння усвідомленню гендерних питань в Україні.

Такий захід проводиться в Україні вперше та має своєю метою:

  • підтримувати освіту з фізичної ядерної безпеки в Україні;
  • надавати студентам з відповідних університетів України знання з нерозповсюдження ядерних матеріалів та технологій і з питань фізичної ядерної безпеки;
  • формувати і підтримувати обізнаність з питань гендерної рівності та спонукати молодих жінок до роботи у сфері фізичної ядерної безпеки та у ядерній галузі;
  • створити майданчик для обміну думками та спілкування з міжнародними й національними експертами;
  • визначити потреби та програму дій на майбутнє.

У роботі Форуму взяли участь 67 учасниць.

Від української сторони: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державна інспекція ядерного регулювання України, Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, ВП «ЮУАЕС», ВП «ХАЕС» та дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП «Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки», ННЦ «Харківський фізико-технологічний інститут», ДП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», Державне агентство України з управління зоною відчуження, ДСП «Об’єднання «Радон», ДСП «Чорнобильська АЕС».

Від іноземної сторони: Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), Державний департамент США, Посольство США в Україні, Шведське агентство з радіаційної безпеки (SSM), Центр досліджень з нерозповсюдження Джеймса Мартіна Інституту міжнародних досліджень Мідлбері (США), Всесвітній інститут ядерної безпеки (WINS), Міністерство закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (DFATD) Компанія «StorlommenKonsult AB» (Швеція), Державна інспекція з безпеки ядерної енергетики (Литва), Стокгольмський університет (Швеція), Шведська компанія з поводження з ядерним паливом та відходами (SKB), Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (CTBTO).

Від навчальних закладів студенти та викладачі: Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, Національного університету «Львівська політехніка», Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», Одеського національного політехнічного університету, Одеського центру з нерозповсюдження Одеського національного університету.

Фізична ядерна безпека включає в себе такі напрямки, як: фізичний захист, облік і контроль ядерних матеріалів, ядерна криміналістика, реагування на події пов’язані з ФЯБ, інформаційна комп’ютерна безпека.

Учасникам Форуму пані Рондою Еванс (WINS) було презентовано дослідження «Гендер та фізична ядерна безпека: виклики та можливості», проведене WINS https://wins.org/wins-publishes-special-report-on-gender-and-nuclear-security/. Загальна світова тенденція свідчить про переважаючу кількість чоловіків в цій галузі. З точки зору формування кар’єри, тільки 20% від загальної кількості керівників становлять жінки.

Пані Наталія Клос (Міненерговугілля) представила результати дослідження проведеного в Україні щодо представництва жінок в ФЯБ.

Фахівці з фізичного захисту жіночої статі в середньому становлять близько 15% від загальної чисельності працюючого персоналу, слід відмітити тут провідну роль, які відіграють підприємства Державного агентства з управління зоною відчуження та Інституту ядерних дослідження Національної академії наук України.

Фахівці з обліку і контролю ядерних матеріалів жіночої статі в середньому становлять близько 50% від загальної чисельності працюючого персоналу, лідуючу роль представляє Національна гвардія України, Держатомрегулювання України та Державне агентство з управління зоною відчуження.

Фахівці з інформаційної комп’ютерної безпеки жіночої статі становлять 21 % від загальної чисельності працюючого персоналу за даними Національної гвардії України (дані фахівців в основному обліковуються в інших структурних підрозділах та скоріше відносяться до обслуговуючого персоналу).

Фахівці з ядерної криміналістики жіночої статі в середньому становлять близько 17% від загальної чисельності працюючого персоналу, провідну роль відіграє Інститут ядерних дослідження Національної академії наук України.

Фахівці з реагування на події пов’язані з ФЯБ жіночої статі в середньому становлять близько 15% від загальної чисельності працюючого персоналу, провідну роль відіграє Державна прикордонна служба України.

Основні види робіт жіночого персоналу пов’язані з оформленням документації, перепускний режим, оформлення допусків до особливих робіт, діяльність із забезпеченням обліку та контролю ядерних матеріалів.

Єдиним напрямом, де статистично більше жінок є облік і контроль ядерних матеріалів, але все одно про рівність годі і казати. Як справи з кар’єрним ростом? Чи вдається жінкам вибудувати професійний шлях до успіху по службових сходинках? Це навряд. Так, наприклад за 25 років існування фізичного захисту в Україні є тільки одна жінка, яка займає посаду начальника служби фізичного захисту ХФТІ – Кузнєцова Тамара Юхимівна.

З впевненістю можна сказати, що в фізичній ядерній безпеці в Україні існує радше гендерна нерівність, аніж рівність і коли зміниться ця ситуація спрогнозувати важко, але прагнути необхідно. Тут питання не тільки і не скільки в забезпеченні рівних можливостей, а радше врахуванні усіх аспектів для підвищення рівня фізичної ядерної безпеки шляхом забезпечення різноманіття підходів до його забезпечення.

Учасниці Форуму поділилися своїми історіями щодо професійної кар’єри, яким був їх життєвий шлях, що та привів їх до сьогоднішнього стану. Обговорили, які можливості й виклики постають сьогодні перед жінками у ядерній сфері. Надали поради молодим жінкам, присутнім у аудиторії щодо стратегій, які допомагають жінкам досягати більш визначних ролей у своїх організаціях.

Учасниками Форуму було високо оцінено проведений захід, який дозволив обмінятися досвідом та знайти однодумців у сфері фізичної ядерної безпеки.

Share this post